Na czym polega trening aerobowy?

CategoriesZdrowie i forma

W świecie, w którym wielu osobom brakuje aktywnego trybu życia, ważne jest, żeby pamiętać o ruchu. Nadwaga staje się coraz powszechniejszym problemem. Nie tylko w jej przypadku, ale w ogóle w celu posiadania idealnej sylwetki, warto zainteresować się treningiem aerobowym.

Trening aerobowy — co kryje się pod tym pojęciem?

Ogólna idea tego treningu jest taka, żeby zmaksymalizować wymianę tlenową. Pierwszym skojarzeniem jest zwykle bieganie, ale samo pojęcie jest szersze. Wysiłek polega na obciążeniu, które pozwoli pracować nad tętnem aerobowym (czyli pulsem podczas tego treningu). Gdy doprowadzimy do jego przyspieszenia, nasz organizm bardziej się męczy, a tym samym dochodzi do zwiększenia intensywności spalania tkanki tłuszczowej.

Zalety treningu aerobowego

Podstawowym celem w przypadku tych ćwiczeń jest obniżenie tkanki tłuszczowej, ale zalet jest więcej. Trening aerobowy prowadzi do zwiększenia wytrzymałości mięśni, a to pozwoli wykonywać więcej powtórzeń z danym ciężarem. Szybszy puls prowadzi do poprawy pracy serca.

Podczas ćwiczeń tętno powinno wynosić około 65-70% maksymalnej wartości (120-140 uderzeń na minutę). Równie istotnym parametrem jest długość samego treningu. Przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej przez krótki czas nie doprowadzi do znaczących efektów. Kolejną kwestią jest odpowiednie obciążenie wszystkich najważniejszych grup mięśniowych. Warto zmieniać wykonywane ćwiczenia, gdyż to pozwoli za każdym razem rozwijać trochę inne partie (albo chociaż zmieni się obciążenie pracy nad nimi). Zróżnicowanie pozwoli doprowadzić do bardziej uniwersalnego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 3 =