Kształtujące się ciało młodego człowieka w procesie dorastania może ulec wielu deformacjom. Wady wrodzone, jak również czynniki zewnętrzne mogą być przyczyną wielu zaburzeń i schorzeń związanych z aparatem ruchu. Jakie są najczęściej pojawiające się wady nóg? Jak przeciwdziałać i leczyć deformacje? Jakie narzędzia wspomagają prawidłową korekcję wad stóp?
Zaburzenia i deformacje stópek maluchów mogą powstawać na skutek złego ułożenia podczas nauki chodzenia, jak również wad wrodzonych. Przyczyną zaburzeń może być również nieodpowiednie obuwie, które pogłębia istniejące już zniekształcenia. Należy zatem pamiętać, iż odpowiednie buty, kapcie i dziecięce sandały ortopedyczne są bardzo pomocnym narzędziem korekcji i profilaktyki. Do najczęstszych wad zalicza się:
– stopy koślawe,
– stopy szpotawe,
– płaskostopie,
– stopę wydrążoną.
Powstałe wady stóp można leczyć i korygować za pomocą odpowiednich ćwiczeń i ruchów. Treningi stóp są również doskonałym środkiem profilaktycznym, który zapewnia prawidłowy rozwój i ułożenie kostne kończyn dolnych. Stosowanie profesjonalnego i indywidualnie dobranego obuwia wspomaga prawidłowy rozwój i pomaga w korekcji istniejących już wad. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest obuwie z obcasem Thomasa, która ma na celu podniesienie podeszwy buta.
Do ćwiczeń wspomagających korekcję wad stóp dziecka należą:
– ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie stóp – chodzenie boso, stanie na jednej nodze, wspięcia na palce,
– rolowanie stóp na wałku lub małej piłeczce,
– ćwiczenia chwytne – przenoszenie woreczków za pomocą palców i stóp, zginanie gazety palcami, utrzymanie np. długopisu pomiędzy palcami,
– ćwiczenia wspomagające pracę i prawidłową postawę stop – wzmacnianie łydek i ścięgna Achillesa, krążenia stóp w powietrzu, ćwiczenia fortepianowe, podskoki, ćwiczenia na poduszce sensorycznej, i wiele innych.