Pecet, od czasów swojego powstania, spełnia wiele funkcji. Jest, przede wszystkim w ujęciu użytkownika indywidualnego, nośnikiem wielu narzędzi – a dzięki temu staje się z łatwością edytorem zdjęć, filmów i tekstu, platformą komunikacyjną na różnych kanałach, czy sprzętem do gier. Niczym scyzoryk szwajcarski, sprytnie dostosowuje się do sytuacji i jest niesamowicie wszechstronny. Wszystko zależy od potrzeb posiadacza. Jaki sprzęt stacjonarny kupić, żeby odpowiadał wymaganiom? Czy warto wziąć pod uwagę komputery używane, a może nowe?
Określenie rodzaju użytkownika komputera jest pierwszym zagadnieniem, które należy rozwiązać. Jeżeli pecet będzie dla gracza, to powinno się postawić na mocną kartę graficzną. Streamerzy natomiast oprócz samego sprzętu obsługującej grafikę muszą, dla pełnej wydajności i jakości audycji, nabyć procesor najnowszej generacji. Artysta również winien rozważyć porządną kartę i procesor dla zadowalających efektów pracy montażysty, animatora czy fotografa. Priorytetem programisty jest duży zasób pamięci RAM – powyżej 16 GB – zapewniający swobodną kompilację. Użytkownik podstawowy, czyli przykładowo babcia korzystająca z komunikatora głosowego czy rodzic przeglądający zdjęcia, powinien pamiętać, że dla komputera bazowym elementem jest dysk. Jaki wybrać? Czemu akurat ten fragment wnętrza omawianego sprzętu jest taki ważny?
Ta część pełni funkcję nośnika danych. Dużo przyszłych właścicieli skupia się na jego pojemności, zapominając o drugiej ważnej cesze, czyli szybkości. To ona jest decydująca w kwestii wydajności peceta. W komercyjnych komputerach są dwa typy dysków: HDD i SSD. Jeżeli chodzi o prędkość działania, to dyski SSD są po prostu szybsze. Choć nie są tak wytrzymałe i mogą zrażać do siebie ceną, warto w nie zainwestować. Natomiast sprzęt typu HDD charakteryzuje się wyższą głośnością, czy delikatniejszą budową, ale starcza na dłużej i ma o wiele większą pojemność. Można zastosować rozwiązanie hybrydowe – system operacyjny i programy użytkowe umieścić na dysku SSD, a dane na pojemnym HDD. Co z pozostałymi komponentami?
Procesor i pamięć RAM przede wszystkim wpływają na prędkość kompilacji i wydajność przy obciążeniu procesami. Oznacza to, że dzięki dobrze dobranej pamięci operacyjnej, w naszym pececie znajdzie się odpowiednia ilość miejsca dla wielu zadań i otwartych programów. Natomiast należycie wybrany procesor zapewni szybkość i sprawne renderowanie treści. Przy odpowiednim doborze tych komponentów zapewnić można sobie zadowalającą wydajność programów użytkowych – sprawnej obróbki zdjęć, dodawaniu filmów na platformy społecznościowe, nadawanie audycji na żywo, gry w ulubione tytuły.
Już wiadomo na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do stanowiska gry czy pracy. Oto poręczne opracowanie ich najpopularniejszych typów. Wskazuje cechy techniczne, i widełki cenowe. Oprócz tego każdy ze wskazanych rodzajów posiada przejrzysty spis wad oraz zalet, tak, aby czytelnik mógł zadecydować z łatwością jaki pecet jest najlepszy dla określonych potrzeb.
Mini
Typ peceta zdecydowanie dla wcześniej wspomnianego użytkownika podstawowego. Udźwignie tylko bazowe programy, a większą ilość danych raczej trzeba przechowywać na dysku zewnętrznym. Idealne rozwiązanie dla stanowisk prostej pracy biurowej, osób starszych – ze względu na prostotę obsługi i niewielką budowę – oraz dla większego dziecka tylko do odrabiania lekcji i pracy na przeglądarce.
Cena: w przybliżeniu od 400 do nawet 2 500 zł
Wady:
– niska wydajność
– słaba jakość przetwarzanych multimediów
Zalety:
– poręczność i łatwość przechowywania
– przystępna cena
Używany
Poleasingowy, od kolegi czy kupiony w sieci. Komputery używane zyskują coraz większą popularność. Nie tylko ze względu na swoją cenę. Po prostu od pewnego czasu rozwój sprzętu komputerowego stanął w miejscu i maszyny nie starzeją się już tak szybko. Warto zainwestować w pecet z przeszłością z wyższej półki, przykładowo w taki jak hp z400. Choć bezawaryjne użytkowanie jest zdecydowanie krótsze niż w nowym komputerze, to zaoszczędzone pieniądze pozwolą na zakup komponentów w ramach budżetu mniejszego niż cena sklepowego peceta.
Cena: od 200 do 2500 zł
Wady:
– brak gwarancji
Zalety
– przystępna cena
– dostępność i ekologiczność
Nowy
Tutaj, w porównaniu do komputerów mini i używanych, budżet musi być konkretny. Dwa tysiące złotych to minimalny wydatek, a widełki górne są dowolne, zależnie od tego, ile pieniędzy mamy i chcemy wydać. Zdecydowanie wybór dla pragmatyków i osób polegających na gotowych rozwiązaniach.
Cena: od 2000 zł
Wady
– wysoka cena startowa
– brak możliwości doboru komponentów
Zalety
– gwarancja i bezpieczeństwo
– dobre zgranie sprzętu
Składany
To rozwiązanie dla odważnych i z samozaparciem. Są dwie drogi – można samemu spróbować złożyć peceta lub też zlecić komuś jego zbudowanie z zakupionych wcześniej części. Do ceny komputera należy wtedy doliczyć około 200 złotych robocizny. Ten sposób zdobycia komputera stacjonarnego zdecydowanie poszerza wiedzę.
Cena: od 1250 zł plus robocizna ok. 200 zł
Wady:
– brak gwarancji na całość
– ryzyko niepowodzenia własnego jak i osoby wykonującej zlecenie
Zalety:
– swoboda doboru komponentów
– oszczędność bez ryzyka szybkiego przymusu naprawy