Obróbka miedzi, jak również innych metali kolorowych oraz stali, daje najlepsze efekty, gdy stosuje się do tego metodę CNC, czyli komputerowe sterowanie tym procesem.
Metodę CNC można zastosować, gdy konieczna jest obróbka skrawaniem, frezowanie lub toczenie. Nadaje się ona również do wywiercania otworów, cięcia lub zginania metalu, stali oraz także tworzyw sztucznych. Podstawową zaletą obróbki CNC jest jej bardzo wysoka precyzja, której nigdy nie otrzyma się, gdy stosuje się maszyny ręcznie sterowane. Dzięki takiej metodzie, stworzony komponent ma zawsze takie same parametry, jak zostało to określone w projekcie. Dotyczy to nawet jego najmniejszych szczegółów. Koleją zaletą CNC jest to, że każdy kolejny element nią wykonany jest zawsze taki sam. A to obecnie jeden z najważniejszych warunków produkcji o wysokiej jakości.
Obróbka CNC zwiększa także wydajność pracy. Choćby dlatego, że produkty mają gładkie powierzchnie i nie trzeba ich szlifować. Przyczynia się ona również do oszczędności, ponieważ dzięki możliwości lepszego zaplanowania wykorzystania materiału, bardzo zmniejsza jego straty. Aby jednak te wszystkie pozytywne cechy ze sobą współgrały, trzeba każdy metal właściwie przygotować. Ważne jest, aby był oczyszczony. Trzeba usunąć z niego ewentualne pozostałości po oleju, smarach, odpadach i pyłach. Jeśli jest zardzewiały, to rdza musi być zlikwidowana. Na przykład poprzez szlifowanie i szczotkowanie.