W wielu układach i urządzeniach grzałki elektryczne to istotne elementy, bez których niemożliwe byłoby prawidłowe funkcjonowanie. Wykorzystuje się je między innymi do podgrzewania wody, a także innych typów mediów. Poniżej wskazujemy na kluczowe cechy konstrukcyjne grzałek, w oparciu o które należy je wybierać.
Podstawową sprawą jest moc, z którą dana grzałka pracuje. Typowe urządzenia nadają się do pracy z mocą 4,5 kW – 6 kW – 10 kW. Moc grzałki należy dopasować między innymi do rozmiaru zbiornika, który będzie obsługiwać oraz zamierzonej częstotliwości jego wykorzystania.
Grzałki elektryczne posiadają w konstrukcji między innymi kapilary, pełniące dwie kluczowe funkcje. Ułatwiają montaż elementów zabezpieczających oraz zapewniają maksymalnie precyzyjne odczyty.
Ponieważ w wielu grzałkach dochodzi do niepotrzebnego nagrzewania elementów przyłączeniowych, warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę na obecność zabezpieczeń przeciwdziałających temu zjawisku. Świetnym rozwiązaniem będą grzałki z wydłużoną strefą martwą, która przeciwdziała niepotrzebnemu nagrzewaniu. Zwiększa tym samym żywotność urządzenia jak i całego układu.
Osoby zainteresowane grzałkami elektrycznymi powinny przyjrzeć się, czy w dostępnych modelach zastosowano termostat. Pozwoli on na precyzyjne ustalenie docelowego poziomu temperatury (od 30 do nawet 120 stopni C). Warto też w trakcie zakupów przyjrzeć się rodzajowi zastosowanego gwintu. Najczęściej jego średnica wynosi 5/4″ lub 6/4″. Warto też zwrócić uwagę na zasilanie, którego napięcie wynosi najczęściej 400 V.