Formalności spadkowe – jak je załatwić?

CategoriesŻycie i człowiek

Prawo do dziedziczenia spadku nigdy się nie przedawnia. Z tego względu nie ma konieczności przeprowadzania formalności związanych z otrzymaniem spadku zaraz po śmierci bliskiej osoby. Można to bez problemu zrobić w dowolnie wybranym momencie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że zbytnie zwlekanie może sprawić trudności w odnalezieniu dokumentów lub w dotarciu do osób, które uprawnione są do dziedziczenia. Dlatego w miarę możliwości warto zająć się tym jak najszybciej.

Jak przebiega proces otrzymania spadku po bliskiej osobie?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest udowodnienie, że jest się spadkobiercą. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu lub uzyskać akt poświadczający dziedziczenie od notariusza. Jest to proces, który przebiega bezproblemowo. Jednak sprawa komplikuje się gdy pojawia się trudność w ustaleniu miejsca pobytu osób uprawnionych do spadku lub, gdy kwestionują oni zapisy testamentu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, ponieważ ilość dokumentów, które trzeba zgromadzić oraz wszystkie zawiłości, jakie można napotkać po drodze mogą sprawić wiele problemów.

Jeśli poszukujemy specjalisty od prawa spadkowego, jakim jest adwokat Starogard Gdański jest jednym z miast, w którym można takiego znaleźć. W przypadku stwierdzenia nabycia spadku w sądzie wnioski muszą złożyć wszystkie osoby do niego uprawnione. Po dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów sąd rejonowy ustala krąg spadkobierców i po rozprawie wydaje odpowiednie postanowienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 1 =