W ruchu drogowym istnieje mnóstwo zagrożeń, które mogą się stać bezpośrednią przyczyną wypadku komunikacyjnego. Z tego powodu powszechnie stosuje się różnorodne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów. Najbardziej popularne są oczywiście poziome i pionowe znaki ostrzegawcze oraz informacyjne, a także przejścia przez jezdnię ze specjalnymi elementami uspokojenia ruchu. Pozostałe środki ochrony zostaną wymienione i opisane w kolejnym akapicie.
Niezwykle skutecznym środkiem wpływającym na wzrost bezpieczeństwa na drodze jest próg zwalniający (listwowy, podrzutowy, segmentowy itp.), czyli poprzeczna wypukłość mająca na celu znaczne zminimalizowanie prędkości pojazdów w konkretnym miejscu (np. bezpośrednio przed szkołą lub skrzyżowaniem). Tego typu konstrukcje produkuje się z materiałów ponadprzeciętnie odpornych na duże obciążenia i niekorzystne warunki pogodowe. Drugim powszechnym rozwiązaniem są lustra drogowe montowane głównie w punktach o mocno ograniczonej widoczności – np. na ciasnych skrzyżowaniach, przy wyjazdach z posesji czy przed przystankami komunikacji publicznej. Ich podstawowe zadanie polega na poszerzaniu pola widzenia kierowców. Oto inne niezwykle efektywne rozwiązania:
– światła ostrzegawcze – stałe i tymczasowe,
– mobilne barierki, zapory, separatory i pachołki – służą choćby do oznaczania miejsc, w których odbywają się roboty drogowe,
– fotoradary – urządzenia rejestrujące przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez samochody osobowe i inne pojazdy,
– gumowe krawężniki najazdowe,
– ronda.