Dzięki jakim rozwiązaniom, kierowcy mogą bezpieczniej jeździć na drogach?

CategoriesBudowanie

W ruchu drogowym istnieje mnóstwo zagrożeń, które mogą się stać bezpośrednią przyczyną wypadku komunikacyjnego. Z tego powodu powszechnie stosuje się różnorodne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów. Najbardziej popularne są oczywiście poziome i pionowe znaki ostrzegawcze oraz informacyjne, a także przejścia przez jezdnię ze specjalnymi elementami uspokojenia ruchu. Pozostałe środki ochrony zostaną wymienione i opisane w kolejnym akapicie. 

Tymczasowe elementy ostrzegawcze odgrywają istotną rolę

Niezwykle skutecznym środkiem wpływającym na wzrost bezpieczeństwa na drodze jest próg zwalniający (listwowy, podrzutowy, segmentowy itp.), czyli poprzeczna wypukłość mająca na celu znaczne zminimalizowanie prędkości pojazdów w konkretnym miejscu (np. bezpośrednio przed szkołą lub skrzyżowaniem). Tego typu konstrukcje produkuje się z materiałów ponadprzeciętnie odpornych na duże obciążenia i niekorzystne warunki pogodowe. Drugim powszechnym rozwiązaniem są lustra drogowe montowane głównie w punktach o mocno ograniczonej widoczności – np. na ciasnych skrzyżowaniach, przy wyjazdach z posesji czy przed przystankami komunikacji publicznej. Ich podstawowe zadanie polega na poszerzaniu pola widzenia kierowców. Oto inne niezwykle efektywne rozwiązania:

– światła ostrzegawcze – stałe i tymczasowe,

– mobilne barierki, zapory, separatory i pachołki – służą choćby do oznaczania miejsc, w których odbywają się roboty drogowe,

– fotoradary – urządzenia rejestrujące przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez samochody osobowe i inne pojazdy,

– gumowe krawężniki najazdowe,

– ronda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + piętnaście =