Jak podjąć decyzję o wyborze studiów?

CategoriesŻycie i człowiek

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Wielu maturzystów ma bardzo konkretny pomysł na siebie i doskonale wie, jaką drogą chce podążać. Co, jednak kiedy plan na życie po zdanym „egzaminie dojrzałości” wcale nie jest tak oczywisty? Czym kierować się wybierając studia?

Połączyć przyjemne z pożytecznym

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jakie studia chcesz rozpocząć, zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć w przyszłości. Marzysz o stabilnej, dobrze płatnej pracy? Jesteś typem ścisłowca, który uwielbia szarady, i analityczne zadania? Jeśli tak, rozważ kierunki takie, jak np. księgowość, zarządzanie lub administracja. A może uwielbiasz zdrowo się odżywiać? Osobę, której pasją jest dietetyka Warszawa czy Kraków przyjmą z otwartymi rękami. Uwielbiasz wymieniać się poglądami z innymi osobami? Chciałbyś zaangażować się w obronę praw człowieka? Politologia lub prawo to kierunki, które mogą stać się początkiem kariery, która pozwoli ci zmienić świat.

Studia nie tylko dzienne

Warto pamiętać, że poza nauką w trybie dziennym, istnieją też inne formy kształcenia. Studia zaoczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć naukę z pracą zawodową. Zajęcia odbywają się w weekendy, średnio dwa razy w miesiącu. Jeśli posiadasz już dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, możesz z kolei podjąć studia podyplomowe. Uczelnie wyższe oferują szeroki zakres kierunków, pozwalające na podniesienie kwalifikacji. Z ich ofertą można zaznajomić się np. na stronie https://usmbm.edu.pl/studia-podyplomowe/. Dzięki nim możesz zdobyć dodatkowe uprawnienia lub wyspecjalizować się w danej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − sześć =