Na pierwszą myśl o transporcie międzynarodowym przychodzi zwykle określenie przewozu towaru lub osób poza granice kraju. Jednak ze względu na członkostwo Polski w Unii Europejskiej powyższa definicja jest błędna. W tej chwili przepisy jasno określają, że takim rodzajem transportu jest przewożenie ładunku gdzie miejscem docelowym jest Państwo nie będące członkiem UE, w przypadku nadania z Polski, lub odwrotnie – gdy miejsce wyjazdu znajduje się poza granicami UE, a miejsce ostatecznego rozładunku w Polsce.
Transport międzynarodowy umożliwia stosowanie stawki VAT na poziomie 0 %, jednak należy pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu miejsca załadunku i rozładunku (np. list przewozowy czy dokument spedytorski). Gdy towary są importowane należy dodatkowo uzyskać potwierdzenie z urzędu celnego. Brak wyżej wymienionych dokumentów może skutkować dotkliwymi mandatami i opóźnieniami w czasie przewozu towarów.
Niektóre firmy specjalizują się w przewozie do konkretnych krajów. Z takich usług mogą korzystać zarówno firmy jak i indywidualni klienci. W dużej mierze usługi transportowe polegają na przewozie towarów pomiędzy kontrahentami. Są też firmy transportowe oferujące np. przeprowadzki do Belgii czy innych krajów. Międzynarodowa przeprowadzka jest możliwa do wykonania we własnym zakresie, tylko, gdy nie mamy zbyt wiele rzeczy. Przewiezienie jednak mebli, większej ilości ubrań czy przyrządów kuchennych wymaga skorzystania z usług specjalistycznej firmy transportowej. Jej doświadczenie może się okazać bardzo pomocne, chociażby przy odpowiednim spakowaniu rzeczy.