Nawóz mineralny – jakie ma zalety?

CategoriesŻycie i człowiek

Nawozy pomagają zwiększyć wzrost roślin poprzez dostarczanie mikroskładników odżywczych i makroskładników. Są one wykonane z naturalnych lub syntetycznych produktów pochodzących z minerałów, takich jak azot, fosfor, potas, wapń i magnez.

Nawozy mineralne mają kilka zalet w porównaniu z nawozami organicznymi:

Utrzymuje żyzność gleby przez długi czas 

Nie wymaga dodatku materii organicznej, co pozwala na dostarczenie uprawom wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w jednym kroku.

Posiada wysoką koncentrację składników pokarmowych (1-5%) 

Dzięki temu stosuje się go w małych dawkach.

Może być stosowany do gleby o każdej porze roku bez obawy o utratę cennych składników pokarmowych poprzez wymywanie lub spływ (ponieważ nie są one rozpuszczone)

Jest to szczególnie ważne na terenach suchych, o małej ilości opadów.

Nawozy mineralne mają neutralne pH i nie wpływają na kwasowość gleb tak, jak robią to oborniki zwierzęce czy komposty 

Są więc idealne na gleby zasadowe, na których wiele roślin nie może dobrze rosnąć, ponieważ do wzrostu i rozwoju wymagają kwaśnych warunków glebowych.

Nie rozkładają się tak jak materia organiczna 

Więc nie uwalniają gazów, które mogłyby powodować problemy z zanieczyszczeniem powietrza i emisją gazów cieplarnianych podczas produkcji i stosowania, a także później podczas przechowywania (np. metan z obornika).

Jeśli chcesz stać się posiadaczem takiego nawozu, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://www.rol-pol.com.pl/nawozy-mineralne/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − czternaście =