Arduino – dodatkowe moduły i nowe możliwości

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Arduino to jeden z najpopularniejszych minikomputerów na świecie. Stanowi znakomitą podstawę do budowy wielu przydatnych urządzeń, ale przede wszystkim został stworzony do wspierania uczących się programistów i elektroników. W odpowiednich sklepach możesz łatwo znaleźć specjalnie przystosowane do Arduino moduły, dzięki którym sprzęt zyska zupełnie nowe możliwości.

Czym jest Arduino?

Arduino to obecnie już potężna marka kojarzona na całym świecie. Przede wszystkim są to po prostu minikomputery, które powstały pierwotnie po to, aby wspierać rozwój młodych programistów i elektroników. Obecnie są bardzo popularne wśród domowych majsterkowiczów, studentów wyższych studiów technicznych, początkujących programistów oraz wśród profesjonalistów. Są wykorzystywane zarówno w celach nauki, jak i do budowy praktycznych urządzeń różnego typu. Można je zamówić np. na https://botland.com.pl/pl/234-arduino.

Arduino Shield, czyli praktyczne moduły

Arduino charakteryzuje się wyjątkowym podejściem do klienta. Twórcy pomysłu naprawdę zależy na tym, aby ułatwić młodemu pokoleniu naukę, tworząc wyjątkowe możliwości. Właśnie dlatego wszystkie projekty Arduino są w pełni jawne i posiadają otwartą licencję. Dzięki temu można dowolnie edytować projekt i samodzielnie zbudować własne Arduino albo jego alternatywną, zmodyfikowaną wersję. Takie podejście ze strony twórców umożliwia również innym producentom w prosty sposób powielać dostępne płytki i oferować je w niskich cenach. Istnieje pewna standaryzacja, dzięki której można określić, czy produkt pochodzący od zewnętrznego producenta spełnia wymagania kompatybilności z Arduino. Jeżeli tak, to z łatwością można przenosić działające programy między płytkami różnego pochodzenia.

Open source – wiele możliwości

Otwarte projekty rozwijają kreatywność twórców, dzięki czemu w internecie można znaleźć bardzo wiele różnorodnych modeli nakładek na Arduino oraz gotowych urządzeń, możliwych do kupienia w formie fizycznej. Dzięki takiemu sprzętowi płytka często zyskuje zupełnie nowe funkcje i możliwości. Część modułów to gotowe rozwiązania, które po prawidłowym zainstalowaniu będą stanowić skończone urządzenie do praktycznego zastosowania. Bardzo popularne są także rozszerzenia, które zwiększają możliwości płytki i będą stanowiły atrakcyjne rozwiązania przede wszystkim dla elektroników i programistów.

Czym są moduły Arduino Shield?

Arduino Shield to najczęściej nakładki na sprzęt zgodny z Arduino. Aby działały prawidłowo, muszą być kompatybilne pod wieloma względami. Chodzi o odpowiednie dopasowanie zarówno od strony mechanicznej (muszą mieć odpowiednio rozmieszczone połączenia – najczęściej wykorzystuje się piny GPIO o rozstawie 2,54 mm), jak i elektrycznej (odpowiednie wartości prądowe w odpowiednich pinach i płynące przez nie informacje). 

Zasilanie modułów do Arduino

Najczęściej zasilanie osobnych modułów jest zapewniane dzięki zewnętrznemu źródłu – rozszerzenia tego typu potrzebują takiego samego zasilania jak same płytki. Najpopularniejsze potrzebne poziomy napięć to około 3,3 V lub 5 V. Część tego typu urządzeń wyposażona jest w specjalne złącza śrubowe, dzięki którym z łatwością można podłączać zewnętrzne źródła zasilania. Taka możliwość jest szczególnie cenna i ważna w sytuacji, w której cały układ logiczny ma za zadanie sterować na przykład wysokimi napięciami. Dobrym przykładem jest nakładka na Arduino, która posiada wbudowany mostek H do sterowania silnikami robota mobilnego. Najczęściej stosuje się wtedy dwa odseparowane obwody zasilające. Jeden odpowiada za pracę wszystkich elektronicznych elementów, powiązanych z obsługą logiki urządzenia, natomiast drugi za zasilanie dla silników.

Przykładowe moduły dodatkowe do Arduino

W ofertach sklepów ze sprzętem elektronicznym znajdziesz duży wybór modułów z wyświetlaczami (LCD, LED) oraz z urządzeniami przeznaczonymi do komunikacji z użytkownikiem (panele dotykowe, klawiatury czy przyciski). Praktyczne są również rozszerzenia, które umożliwiają użytkownikowi korzystanie ze standardów łączności bezprzewodowej takich jak Bluetooth i WiFi, z odbiorników radiowych, GPS czy z łączności przewodowej poprzez Ethernet, czy CAN. Dużą popularnością cieszą się także nakładki z diodami LED, przekaźnikami, silnikami krokowymi, kontrolerami serw i wielu innych urządzeń. Korzystanie z nakładek oferujących możliwości, których standardowo nie oferuje płytka Arduino, ułatwia bardzo na przykład pracę robotyka. W ten sposób osoba budująca nowe urządzenie nie musi poświęcać czasu na projektowanie i budowanie nowej płytki drukowanej z odpowiednim osprzętem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaki wpływ na postrzeganie naszej firmy ma jej wygląd?
Jaki wpływ na postrzeganie naszej firmy ma jej wygląd?
To, w jaki sposób prezentuje się nasza firma, jest jednym z najważniejszych elementów pozyskania klienta. Jeśli zaprasza się go do […]
W jakim nakryciu głowy mężczyzna będzie się czuć komfortowo i stylowo?
W jakim nakryciu głowy mężczyzna będzie się czuć komfortowo i stylowo?
Nietuzinkowe dodatki są niezbędne, aby stworzyć wyjątkową męską stylizację. W tym celu warto sięgnąć po oryginalne nakrycie głowy. Przewiewny bawełniany […]
Jak ograniczyć do minimum formalności związane z uzyskaniem środków na rozkręcenie biznesu?
Jak ograniczyć do minimum formalności związane z uzyskaniem środków na rozkręcenie biznesu?
Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą, z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, w jaki sposób możesz sfinansować start swojego biznesu. […]
Ostatnie wpisy
Polecamy