Smar do prowadnic liniowych. Jakie cechy powinien posiadać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Smarowanie każdego elementu ruchomego, w tym również prowadnicy liniowej, gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność pracy urządzenia. Podczas eksploatacji smar może oczywiście z czasem ulegać wyczerpaniu, co przekłada się na zmniejszenie jego ochronnych właściwości. Z tego powodu konieczne są okresowe działania serwisowe, w tym nakładanie nowych warstw substancji smarującej.

Smar – najważniejsze właściwości, które posiada

Smar służący do ochrony prowadnic liniowych musi zostać dobrany zgodnie z parametrami, w jakich odbywa się praca. Jeśli mówimy o suchym i chłodnym miejscu, zadania stojące przed smarem będą znacznie prostsze niż w przypadku gorącej, wilgotnej hali.

Biorąc to wszystko pod uwagę, musimy wybrać smar, który jest stabilny w zakresie temperatur, w jakich odbywa się praca. Dzięki temu nie będzie zmieniał swoich właściwości przy ewentualnym wzroście lub spadku ciepła, a także przy zmianie wilgotności.

Bardzo ważnym parametrem jest też lepkość, która odpowiada za to, czy smar do prowadnic liniowych dobrze utrzymuje się na zabezpieczonej powierzchni. Konieczne jest dobranie smaru o takim parametrze lepkości, by przy jednoczesnym zmniejszaniu tarcia, zawsze dobrze osłaniał powierzchnie pracujące.

Efekt dobrze dobranego smaru

Dobrze dobrany smar lub olej, który cienkim filmem pokrywa prowadnice, zagwarantuje ich bezpieczną i długotrwałą pracę bez żadnych awarii. Będzie odpowiadał za brak korozji w układzie i sprawi, że przedłuży się żywotność całego urządzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka długość sukienki będzie idealna na imprezę okolicznościową?
Jaka długość sukienki będzie idealna na imprezę okolicznościową?
Kiedy bierzesz udział w specjalnych wydarzeniach, takich jak wesele lub randka, chcesz wyglądać najlepiej. To może być wyzwanie, jeśli chodzi […]
Zawody sportowe – o czym należy pamiętać?
Zawody sportowe – o czym należy pamiętać?
Organizacja zawodów sportowych, niezależnie od tego, czy uczestnikami są dorośli, młodzież czy też dzieci, wiążę się nie tylko z koniecznością […]
Gdzie warto zamontować żyrandole?
Gdzie warto zamontować żyrandole?
Żyrandole to oprawy oświetleniowe, które mimo iż przywodzą na myśl pałacowe wnętrza, mogą być również z powodzeniem wykorzystywane w zwyczajnych […]
Ostatnie wpisy
Polecamy