Żywienie psa – co musisz wiedzieć

CategoriesŻycie i człowiek

Prawidłowe żywienie psa jest podstawą do utrzymania go w dobrej kondycji. Dobór karmy powinien być starannie przemyślany oraz dopasowany indywidualnie do potrzeb danego czworonoga. Ilość dostępnych na rynku wariantów karmy potrafi przyprawić właściciela o zawrót głowy, jednak wybranie odpowiedniej to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest sam sposób karmienia. O czym należy pamiętać?

Jak często karmić psa?

Dorosłe psy (powyżej 12 miesięcy) powinno karmić się 1-2 razy dziennie w przypadku ras dużych oraz 2-3 razy dziennie w przypadku ras małych. U szczeniąt zaleca się podawanie 4 posiłków dziennie. Po osiągnięciu 4-6 miesięcy można zmniejszyć ilość do 3 posiłków.  

Jak wybrać odpowiednią karmę?

Głównymi czynnikami wpływającymi na rodzaj żywienia są wiek, wielkość, rasa a także poziom aktywności psa i jego stan zdrowia. Zawsze należy wybierać karmę wysokiej jakości, zarówno suchą, jak i mokrą. Ważny jest jej skład. Zdecydowanie najlepsze są karmy, które w składzie mają dużą ilość nieprzetworzonego mięsa. Mile widziany jest również olej rybny i olej lniany. Sprawdź, czy w składzie znajdują się warzywa i owoce, ponieważ ich obecność korzystnie wpływa na zdrowie czworonoga. Zwróć uwagę na alergeny. Najbardziej znane z nich to mięso z kurczaka oraz występujący w zbożach gluten. Karma dla psów farmina sprawdza się przypadku potwierdzonych nietolerancji. Unikaj dodatków takich jak: BHT, BHA, barwniki i konserwanty. 

Pamiętaj, aby nie zmieniać z dnia na dzień sposobu żywienia. Zmiany w karmieniu należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od małej dawki nowej karmy i obserwując jak inny rodzaj pokarmu wpływa na psa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 11 =