Więzadła krzyżowe to struktury w kolanie odpowiadające za stabilizację całego stawu. Są przystosowane do znoszenia ogromnych obciążeń. Ich uszkodzenie, najczęściej w wyniku wypadku lub kontuzji, uniemożliwia chodzenie. Kolano nienaturalnie się przemieszcza, pojawia się także opuchlizna. Uraz należy natychmiast poddać leczeniu, gdyż może on doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych.
Objawy zerwanych więzadeł krzyżowych są jednoznaczne. Kolano ucieka, wydaje nieprzyjemny dźwięk przy poruszeniu. Cały czas towarzyszy ostry ból uniemożliwiający poruszanie. Uszkodzony staw poddaje się natychmiastowej rekonstrukcji. Ortopeda dokonuje diagnozy, dzięki której może ocenić stan zniszczeń. Z ofertą takiego specjalisty można zapoznać się na https://maciejlaskowski.pl/. Zabieg można wykonać na różne sposoby. Od pacjenta pobierane są ścięgna z innych części ciała, np. mięśni kulszowo-goleniowych czy rzepki. Następnie lekarz zastępuje uszkodzone więzadło. Przeszczep biologiczny może zostać odrzucony. Istnieje także ryzyko odnowienia się kontuzji w przyszłości.
Rekonstrukcji można dokonać poprzez podszycie zerwanych więzadeł metodą ACL. W tym przypadku uszkodzone ścięgna zostają w całości lub częściowo zachowane. Nie ma potrzeby pobierania materiału do przeszczepu z innych partii ciała, dzięki czemu po zabiegu nie występują dodatkowe dolegliwości. Po operacji pacjenta czeka chodzenie w specjalnym stabilizatorze oraz rehabilitacja. Później należy poddać się treningom siłowym i stabilizacyjnych, aby powrócić do pełnej sprawności.