Włókno węglowe, znane również jako carbon, to materiał wyjątkowy pod każdym względem. Lekki, wytrzymały, o niezwykłym wyglądzie. Kilkadziesiąt lat temu był tkaniną, z której zasobów korzystały wyłącznie ośrodki wojskowe i NASA. Obecnie dostęp do carbonu jest nieco większy, nie mniej jednak włókno węglowe wciąż owiane jest woalką tajemnicy. Jakie właściwości posiada ten materiał i dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem?
Geneza włókna węglowego sięga roku 1963. W ówczesnych czasach przedmiotowy materiał skutecznie zastępował ciężkie, metalowe elementy w przemyśle wojskowym, dlatego też był zarezerwowany głównie dla lotnictwa wojskowego oraz pojazdów przeznaczonych do lotów kosmicznych. Pod koniec lat 70 ubiegłego stulecia carbon znalazł także zastosowanie w przemyśle samochodowym.
Popularność tego materiału wynika przede wszystkim z jego właściwości. Tkaniny węglowe są nawet pięciokrotnie wytrzymalsze niż stal i doskonale przewodzą prąd. Jest to materiał bardzo sztywny, o niskiej rozszerzalności cieplnej, bardzo wytrzymały pod względem zmęczenia tkaniny. Cechą charakterystyczną carbonu jest także czarny, mieniący się kolor. Podobnie, jak inne materiały kompozytowe, umożliwia on dowolne ustalenie wytrzymałości poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Przykładem może być tutaj rama roweru wykonana z włókna węglowego – w obszarach największego obciążenia ilość warstw tkaniny węglowej będzie duża, natomiast w miejscach, gdzie obciążenie jest minimalne, wspomnianych warstw będzie znacznie mniej. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoli zoptymalizować i obniżyć wagę elementu do niezbędnego minimum.