Istnieje wiele metod fragmentacji metalu.
Do najczęściej stosowanych należą:
W tym przypadku następuje zmniejszenie ciśnienia w piecu, co prowadzi do wzrostu temperatury stopionego metalu. Ta metoda jest stosowana do topienia żelaza, stali i innych metali, które mają stosunkowo niską temperaturę topnienia.
Zwiększanie ciśnienia powoduje, że metal topi się w wyższej temperaturze niż wtedy, gdy był pod ciśnieniem atmosferycznym. Ta metoda jest zwykle stosowana podczas topienia takich metali jak miedź czy aluminium.
Topienie za pomocą wiązki laserowej lub palnika plazmowego . Wiązka laserowa lub pochodnia plazmowa może być użyta do topienia metalu poprzez podgrzanie go do temperatury topnienia (lub w jej pobliżu). Przy zastosowaniu palnika plazmowego metal można topić bezpośrednio w płomieniu, natomiast przy zastosowaniu wiązki laserowej należy ją skupić na powierzchni topionego materiału (najczęściej za pomocą luster).
W tym przypadku iskry powstają w wyniku wyładowania wysokiego napięcia pomiędzy dwoma elektrodami umieszczonymi wewnątrz litego kawałka topionego materiału (najczęściej proszku grafitowego), co powoduje powstawanie drobnych otworów w jego strukturze (podobnie jak działa spawarka łukowa).
Cięcie gazowe to proces, w którym powierzchnia materiału jest topiona za pomocą wiązki laserowej. Następnie na materiał nakładany jest strumień gazu, który powoduje powstawanie małych pęcherzyków pod jego powierzchnią. Pęcherzyki rosną, aż w końcu pękają przez stopiony materiał i pozostawiają po sobie małe kanaliki. Cięcie gazowe jest powszechnie stosowany do cięcia stali nierdzewnej i innych metali, które są trudne do cięcia innymi metodami.