Do transportu materiałów budowlanych najczęściej wykorzystywane są samochody ciężarowe – z przyczepą lub naczepą, platformy niskopodwoziowe, a także samochody skrzyniowe. W drogowym przewozie artykułów budowlanych znajdują również zastosowanie wywrotki samochodowe (szczególnie do transportowania ładunków sypkich i plastycznych), a także ciągniki (do przewożenia materiałów masowych). Bezpieczny przewóz zapewnia nie tylko środek transportu, ale również sposób mocowania ładunku. Za ten aspekt odpowiadają załadowca oraz kierowca pojazdu.
Duże znaczenie odgrywają gabaryty – transportowane materiały, zwłaszcza paczkowane, powinny pasować do przestrzeni załadunkowej. Zbyt małe produkty, w dodatku niewłaściwie zabezpieczone będą się przesuwać, natomiast zbyt duże wystawać i zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego lub samemu kierowcy. W czasie postoju pod pojazdem powinny się znajdować kliny pod koła, które chronią przed stoczeniem się samochodu.
Bezpieczeństwo gwarantują również dodatkowe elementy wyposażenia: burty, kłonice przednie, boczne oraz ukośne, jak i zabezpieczenia w tylnym obszarze przestrzeni przewozowej. Wszystkie te środki mają za zadanie przeciwdziałać przemieszczaniu się materiałów. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest montaż bocznych ścianek, które w dowolnej chwili można usunąć i ponownie założyć. Z kolei błotniki do przyczepki samochodowej ochronią przewożony ładunek przed zabrudzeniem, a pasy mocujące i ściągacze przed niespodziewanym wysunięciem się czy zniszczeniem.