Do jednych z najczęstszych powodów małych plonów bez wątpienia zaliczyć możemy niedobór magnezu w glebie. Jest on bowiem jednym z najważniejszych składników odżywczych dla dużej grupy roślin. Jest też jednym z kluczowych elementów cząstek chlorofilu, a co za tym idzie odpowiada za proces fotosyntezy. Wpływa także na metabolizm azotu, poprawiając jego przyswajalność. Skutkuje to zmniejszonym zapotrzebowaniem roślin na ten pierwiastek.
Magnez jest także niezbędnym roślinom elementem, służącym nie tylko jako budulec przy tworzeniu związków organicznych, ale także, jako aktywator enzymów potrzebnych na każdym etapie ich wzrostu. Okazuje się jednak, iż w wielu rejonach Polski, gleby nie posiadają wystarczającej ilości tego składnika, przez co niezbędne okazuje się odpowiednie nawożenie. Na szczęście na naszym rynku bez trudu znaleźć można nawozy z magnezem, jak te dostępne na stronie: https://arkop.pl/nawozy/nawozy-magnezowe/, które szybko zniwelują problem, zapewniając obfite plony.
Oczywiście każda roślina posiada indywidualne zapotrzebowanie na magnez, jednak prosta obserwacja pozwala stwierdzić czy problem ten występuje również na naszych uprawach. Charakterystycznym objawem jest tak zwane szarzenie liści, także młodych lub ich odbarwienia związane z brakiem chlorofilu.
Brak magnezu jest dobrze widoczny także w przypadku zbóż. Początkowo objawia się on jako skupienia chlorofilu w okolicy nerwów widocznych na liściach. Jeśli problem ten utrzymuje się dłużej, liście zaczynają usychać, stają się węższe a zboże nabiera charakterystycznej żółtej barwy.