Czym kierować się podczas zakupu mleka w proszku dla niemowląt?

CategoriesŻycie i człowiek

Od zawsze wiadomo, że najlepszym wyborem dla niemowląt będzie karmienie piersią. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) informuje, że dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. W przypadku zdrowych dzieci, które nie wykazują specjalnych potrzeb żywieniowych, mleko matki jest pokarmem wystarczającym i w pełni zaspokajającym potrzeby maluszka i to właśnie mleko matki dostarcza do organizmu niezbędne do rozwoju składniki odżywcze, witaminy i minerały. 

Nie zawsze jednak karmienie piersią jest w pełni możliwe i wówczas mleko matki zastępujemy mlekiem modyfikowanym, które należy dobrze i starannie wybrać z tych obecnych na rynku. Mleko modyfikowane do diety maluszka najlepiej wprowadzić pod okiem lekarza. 

Na co zwrócić uwagę wybierając mleko modyfikowane? 

Producent mleka w proszku musi zadbać o to, by każdy preparat przeznaczony do żywienia niemowląt dostępny na rynku spełniał ścisłe wymagania określone w dyrektywach Unii Europejskiej. Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniej mieszanki mleka modyfikowanego do wieku dziecka – do szóstego miesiąca życia wybieramy mleko początkowe, po szóstym miesiącu życia natomiast mleko następne. Po ukończeniu roku warto wybrać mleko dedykowane starszym dzieciom – posiadają one zmienne proporcje pod względem wartości odżywczych, zatem należy tego pilnować.

Wybierając mleko modyfikowane należy kierować się też potrzebami zdrowotnymi dziecka – na rynku dostępne są mleka dla dzieci, które cierpią na kolki czy posiadają tendencje do ulewań. Ważne są też alergie i z uwagi na nie należy także dobrać odpowiednie mleko (np. mleko bez laktozy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dwa =