Co to jest poligrafia?

CategoriesBiznes i marketingOtagowano ,

Poligrafią nazywamy dziedzinę techniczną, która zajmuje się procesem powstawania oraz powielania druków. A więc dzięki poligrafii istnieją książki, gazety, czasopisma, broszury czy ulotki. Jej początki sięgają już właściwie do czasów antycznych, ponieważ już wtedy próbowano powielać teksty poprzez przepisywanie lub odbijanie ich. Jednak dopiero wynalezienie druku przez Gutenberga prawdziwie zrewolucjonizowało tę dziedzinę techniczną i dopiero od czasu tego wydarzenia można mówić o poligrafii podobnej do tej nam współczesnej.

Osoba zajmująca się poligrafią to poligraf. Do swojej pracy używa on komputera. W obecnych czasach posługuje się również zaawansowanymi programami komputerowymi. Potrzebuje on do swojej pracy także drukarkę, skaner, wywoływarkę oraz naświetlarkę.

Proces wytwarzania druku podzielić można na kilka etapów. Najpierw ma miejsce stworzenie oryginału druku albo publikacji za pomocą nowoczesnych programów komputerowych. Następnie należy wykonać kopię oryginału, by za jego pomocą możliwe było przeniesienie obrazu na podłoże drukowe. Podłoże drukowe to po prostu jakikolwiek materiał, który możemy zadrukować. Kolejnym krokiem jest przeniesienie przez poligrafa farby drukarskiej na podłoże drukowe. Dzieje się to przy pomocy stworzonej wcześniej kopii oryginału, która inaczej zwana jest również formą drukową. Następnie przychodzi czas na uszlachetnianie druków, jednak nie jest to wymagane. Na samym końcu swojej pracy poligraf wykańcza druki i oprawia je wedle potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 2 =