Trening EMS został opracowany przy użyciu zaawansowanego sprzętu do elektrostymulacji mięśni, który poprzez elektrody emituje sygnał do mięśnia, powodując skurcz. Elektrostymulacja sprzyja wzmocnieniu mięśni, przez co włókna mięśniowe są bardziej odporne. Poprzez pasywne ćwiczenia poprawia kondycję fizyczną i wyniki treningu konwencjonalnego. Uzupełnia aktywność sportową, aby zmaksymalizować wyniki i pomóc osiągnąć zamierzone cele.
Osoby, które chcą podjąć się treningu, powinny mieć ukończone 16 lat. EMS nie jest niebezpieczny, ale mimo to nie jest zalecana w szczególnych przypadkach. Z treningu nie mogą korzystać osoby:
– z epilepsją;
– z dolegliwościami sercowo-oddechowymi;
– z chorobami skóry;
– z chorobami autoimmunologicznymi;
– kobiety w ciąży;
– pacjenci onkologiczni lub ci, którzy pokonali nowotwór;
– pacjenci z rozrusznikami serca.
Nie należy podejmować się treningu bez uprzedniej kontroli medycznej.
Treningi powinny odbywać się regularnie. Sesja EMS trwa 60 – 90 minut włącznie z założeniem i zdjęciem sprzętu oraz relaksacją. Zaleca się wykonywanie treningu raz lub dwa razy w tygodniu. Po każdej sesji treningowej ciało potrzebuje około 36 – 48 godzin na odpoczynek.
Należy dobrać odpowiedniego trenera — wykwalifikowanego oraz takiego, przy którym można czuć się komfortowo. Można wybrać go ze względu na cel treningu, ponieważ jego doświadczenie może odgrywać ważną rolę oraz motywować do działania. Przed każdym treningiem należy zjeść pełnowartościowy posiłek, żeby uniknąć hipoglikemii. Zaleca się także wypicie 0,5l wody. Zapobiegnie to bólom głowy oraz utracie koncentracji.