Niedomykające się, nadmiernie skrzypiące lub nie do końca szczelne drzwi to prawdziwa zmora. Mają bowiem istotny wpływ na obniżenie komfortu domowników – głównie poprzez wydawanie nieprzyjemnych dźwięków, stwarzanie problemów w codziennej eksploatacji oraz wypuszczanie z wnętrza dużych ilości ciepła. Ta ostatnia wada skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Jak wyregulować drzwi zewnętrzne i wewnętrzne w domu?
Częste otwieranie i zamykanie drzwi powoduje, że z czasem pojawiają się w ich konstrukcji mniej lub bardziej zaawansowane usterki. Na szczęście właściwa regulacja szybko przywróci je do pełnej sprawności. W przypadku ocierania się skrzydła o futrynę bądź wyraźnego szurania po podłodze należy koniecznie poluzować lub dokręcić śruby zlokalizowane w górnych częściach zawiasów. Stosuje się w tym celu specjalny klucz imbusowy. Czynność tę warto zawsze powtórzyć dla upewnienia się, że wszystko jest w porządku z geometrią.
Z kolei usterka polegająca na skrzypieniu drzwi wymaga użycia profesjonalnego preparatu przeznaczonego stricte do smarowania zawiasów. Najlepiej sprawdzi się środek na bazie oleju silikonowego, ewentualnie wazeliny technicznej. Po jego precyzyjnym rozprowadzeniu zaleca się wytarcie nadmiaru płynu suchą ściereczką papierową. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o sytuacji, gdy skrzydło drzwiowe wskutek wieloletniej, intensywnej eksploatacji zaczyna opadać na podłogę. Zdejmujemy je wówczas z zawiasów i zakładamy na nie okrągłe podkładki regulacyjne.