Dbałość o elementy metalowe wiąże się często z zastosowaniem środków chemicznych, takich jak specjalistyczne lakiery lub inhibitory. Bardziej skomplikowanymi sposobem jest wykonanie ochrony dla elementów metalowych poprzez galwanizację. Zastosowanie wpierw wymienionych środków chemicznych jest prostsze od galwanizacji, lecz również wymaga odpowiedniego przygotowanie części, materiału, które mają podlegać ochronie.
Lakiery i inhibitory są stosowane bezpośrednio na powierzchnię metali, a ich użycie jest najbardziej skuteczne tylko wtedy, gdy posiada się odpowiednią wiedzę o ich używaniu. Takie czynniki jak: przygotowanie powierzchni, warunki aplikacji i jakość wykonania, zadecydują o tym, jak dany środek ochronny się sprawdzi i z jaką skutecznością wpłynie na ochronę metali.
Procesy galwaniczne są bardziej złożone od stosowania powierzchniowych środków chemicznych, lecz nie tylko skutecznie wpływają na ochronę, a również nadają metalom walory estetyczne. Procesy te wiążą się z połączeniem materiałów metalowych z metalami szlachetnymi takie jak: cynk, nikl, miedź, srebro lub złoto. Następuję to pod wpływem kąpieli galwanicznej, czyli zanurzeniu wybranego materiału w ciekłym roztworze związków chemicznych, poddanych działaniu prądu. W przypadku cynku stosuje się często cynkowanie ogniowe, polegające na odpowiednim przygotowaniu metali i zanurzeniu ich w roztworze płynnego cynku. Poprzez takie procesy na wybranym materiale powstaje trwała powłoka ochronna, nadająca wytrzymałość i odporność.
Spośród procesów galwanizacji można też wymienić pasywacje, która stanowi doskonałe uzupełnienie do cynkowania, srebra, czy też metali kolorowych. Tego rodzaju rozwiązania, jak i wyżej wymienionych procesów można oczekiwać od profesjonalnych przedstawicieli na rynku np. takich jak ze strony: https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/pasywacje/.