Jakie środki ostrożności i higieny należy zachować pracując w branży spożywczej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas pracy w przemyśle spożywczym ważne jest przestrzeganie właściwych praktyk higienicznych i noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej.

Kodeks Higieny Zakładów Spożywczych (HACCP) to zbiór wytycznych, które pomagają chronić społeczeństwo przed potencjalnie szkodliwymi bakteriami lub innymi zanieczyszczeniami.

HACCP jest skrótem od Hazard Analysis Critical Control Points (Analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli). Jest to systematyczne prewencyjne podejście do bezpieczeństwa żywności, które skupia się na identyfikacji i wdrażaniu skutecznych środków kontroli zagrożeń w celu zminimalizowania potencjalnego ryzyka choroby lub obrażeń.

HACCP został przyjęty przez wiele krajów jako część ich systemów i przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Istotne wytyczne, jakie należy przestrzegać mając kontakt z żywnością

a) Umyj dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem przed obsługą żywności oraz po skorzystaniu z łazienki, zmianie pieluchy, wydmuchaniu nosa lub kaszlu czy kichnięciu w rękę.

b) Zawsze utrzymuj powierzchnie robocze w czystości poprzez częste mycie ich ciepłą wodą z mydłem.

d) Nie zostawiaj talerzy na blacie, gdzie mogą zbierać kurz lub zarazki od lądujących na nich much. Przykrywaj je pokrywkami lub ręcznikami, gdy nie są używane. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać wszystkie talerze naraz, obracaj je co godzinę, tak aby nie są pozostawione na zbyt długo.

e) Nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie na dłużej niż godzinę między kolejnymi użyciami. Gdy je umyjesz, zadbaj o ich właściwe przechowywanie, aby nie uległy ponownemu zabrudzeniu.

W razie wszelkich wątpliwości, przedstawiciele rynku spożywczego mogą wziąć udział w potrzebnych szkoleniach z zakresu HACCP, korzystając z następującej strony https://haccponline.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwracać uwagę, szukając firmy sprzątającej?
Na co zwracać uwagę, szukając firmy sprzątającej?
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo firm oferujących usługi sprzątające. Przed wyborem najlepszej z nich warto dokładnie zapoznać się z […]
Kiedy warto skorzystać z usług drukarni?
Kiedy warto skorzystać z usług drukarni?
Obecnie sprzęt elektroniczny jest dostępny powszechnie, dlatego może z niego skorzystać dosłownie każdy. Nie inaczej jest z drukarkami, które znajdują […]
Skąd najlepiej pozyskać potrzebne materiały do wykończenia naszej łazienki?
Skąd najlepiej pozyskać potrzebne materiały do wykończenia naszej łazienki?
Zaprojektowanie oraz wykończenie łazienki to jedno z bardziej skomplikowanych prac w mieszkaniu lub w domu. Dużym wyzwaniem jest wybranie odpowiednich […]
Ostatnie wpisy
Polecamy