W obecnych czasach wiele osób zabiera się za kręcenie mniejszych lub większych filmów, które można łatwo opublikować w sieci. Ważne jest jednak nie tylko to co się nakręci, ale też jak zmontuje się taki materiał, gdyż to ma kluczowy wpływ na ostateczny kształt produkcji. Z tego względu coraz większą popularnością cieszy się rola montażysty, która może być nie tylko interesująca, ale i bardzo dochodowa. Jak można przygotować się w tym kierunku?
Jak w każdym zawodzie najpierw trzeba zbudować sobie pewną bazę teoretyczną, którą potem będzie można przełożyć na praktykę. Zdecydowanie warto sięgnąć zatem po książki o tej tematyce. Z niektórych można pozyskać informacje o szczegółach technicznych dotyczących wykorzystywanych sprzętów, ale z poradników można również dowiedzieć się o tym jak podchodzić w ogóle do takiej funkcji.
Bycie montażystą nie ogranicza się jedynie do automatycznego działania, lecz wymaga rozumienia materiałów, które będzie się obrabiało. Trzeba wyrobić w sobie pewną wrażliwość i umiejętność rozróżniania poszczególnych kategorii filmowych, by podczas swoich późniejszych działań z rozmysłem i pewnością stosować niektóre efekty czy edytować konkretne sceny, tak by całość wypadła jak najlepiej i dawała jasny przekaz.
Wbrew pozorom nie jest to zatem rola łatwa i z tego względu często wymaga paru lat przygotowań, nim będzie się naprawdę gotowym do tego by dobrze montować filmy. Przed przejściem do praktyki trzeba również pamiętać, że jest to zajęcie wymagające dobrego sprzętu, więc należy się zaopatrzyć w wydajny komputer, macierze dyskowe i inne urządzenia, które umożliwią komfortową pracę.
Nie bez przyczyny mówi się o tym, że człowiek najlepiej uczy się działając. W rzeczy samej o ile wiedza stanowi bazę, o tyle praktyka pozwala zrozumieć dane zajęcie oraz to jakie wymagania się z nim wiążą. Z czasem pozwala też po prostu podnosić swoje kwalifikacje w danej dziedzinie. Nie inaczej wygląda to w przypadku montażu, a najcenniejszą lekcją mogą się okazać specjalne kursy. Przed zdecydowaniem się na taki wariant warto zapoznać się z tym kto opracował dany kurs internetowy czy kto będzie go prowadził, jeżeli ma on charakter stacjonarny. Ta druga opcja jest dodatkowo cenna, gdyż pozwala podpatrzeć profesjonalnego montażystę w pracy, a właśnie wtedy można się najwięcej nauczyć.
Z tego także względu dobrze jest rozejrzeć się również za poradnikami w formie multimedialnej. Obecnie w internecie można znaleźć wiele dobrej jakości filmów, z których można czerpać wiedzę o mikserach video czy obsłudze programów przeznaczonych do obróbki materiału. Zaznajomienie się z samym oprogramowaniem powinno być jednak mniej problematyczne i zwykle wystarczy do tego kilkanaście godzin, gdyż wiele rzeczy robi się też intuicyjnie. Kluczowe jest natomiast wyrobienie w sobie umiejętności selekcjonowania dostarczonych ujęć i poznanie technik montażu, co najlepiej podpatrzeć u osób profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną na co dzień.