Łożyska są nieodzownymi elementami wielu typów mechanizmów, ponieważ ich zadanie polega na tym, aby podtrzymać trwające w ruchu osie, wały i inne części maszyny. Powód, przez który łożyska są niezastąpione, to ich znaczny wpływ na płynność i łatwość poruszania się danych części, a ponadto dzięki łożyskom części te są mniej narażone na awarię. Po prostu znacznie zmniejszamy tarcie, kiedy stosujemy w naszych mechanizmach różnego typu łożyska. Ale aby zrobić to skutecznie, musimy orientować się w rodzajach łożysk, jakie oferują nam producenci.
Oczywiście z jednej strony powinniśmy dokładnie przeanalizować, do jakiej maszyny potrzebujemy łożysk i jak będzie przebiegała ich praca. Potem warto przenieść zainteresowanie na same łożyska, bowiem do wyboru mamy różne ich rodzaje, dzielące się pod względem konstrukcji, przeznaczenia, kierunku przenoszenia obciążeń czy materiału, z jakiego zostały wykonane. Największe znaczenie ma oczywiście konstrukcja – w jej zakresie rozróżniamy łożyska tłoczne i ślizgowe. Warto przyjrzeć się szczególnie wytrzymałym łożyskom walcowym, które należą do grupy łożysk tłocznych.
Poza walcowymi, mamy szeroki wybór ze względu na to, jaki mechanizm tłoczny został zastosowany. I wedle tego najpopularniejsze są łożyska kulkowe, których uniwersalność pozwala je stosować w wielu rodzajach maszyn. Walce również mogą być różne (np. stożek, baryłka lub tradycyjny). Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest też łożysko igiełkowe wzdłużne, które jako materiał tłoczny wykorzystuje cienkie, podłużne wałeczki, czyli tzw. igiełki, które znajdują się w nazwie.