Wizyta u lekarza to przeważnie pierwszy krok w drodze do wyboru idealnych okularów. Często w salonach optycznych można jeszcze raz przebadać wzrok, tym razem pod kątem dobrania do siebie odpowiednich okularów. Lekarz zajmuje się bowiem tylko diagnostyką i może określić, jak duża jest wada, ale podczas dobierania szkieł, ich grubości i efektów pomaga badanie optometryczne. Jest więc kluczowe przy wyborze idealnych soczewek korekcyjnych.
Zdiagnozowanie wady to dopiero początek. Soczewki w okularach różnią się od siebie kątem zakrzywienia oraz efektami, jakie można na nie nałożyć. Powinny zawsze być dobrane pod konkretną osobę. Wielu ludzi nie wie nawet, że źle dobrane szkła, ale pod odpowiednią wadę, mogą ją pogłębiać albo mocniej męczyć oczy. Dlatego skorzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak ten dostępny pod adresem https://blochoptyk.pl/, zapewnia dobranie lepszych soczewek w oprawkach.
Takie badanie nie różni się znacznie od badania u okulisty, ale jest prowadzone pod innym kątem. Lekarz sprawdza tylko, czy oczy są zdrowe, może przepisać leki albo stwierdzić, czy ma jednym z nich albo parze nie występuje wada. W przypadku badania optometrycznego skupia się bardziej na technicznym aspekcie. Za jego pomocą mierzy się rozstaw oczu, dobiera się odpowiednie szkła korekcyjne, a czasem nawet doradza się, jakie ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć postępowanie wady. Co ważne, nie jest powiedziane, że okulista nie przeprowadza takich badań i nie daje rad, ale nie jest to częsta praktyka i lepiej profilaktycznie skorzystać z pomocy optometrysty.