Jakie wino wręczyć koneserowi?

CategoriesŻycie i człowiek

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wina

Szukając wina dla konesera, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. W sprzedaży znaleźć można wiele produktów, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale także i jakością. Pierwszym kryterium wyboru powinien być kolor. Część koneserów preferuje wina czerwone, inni wolą białe, a jeszcze inni różowe. Kolejnym krokiem jest zwrócenie uwagę na zawartość cukru. W zależności od jego ilości wyróżnia się trunki wytrawne, półsłodkie oraz słodkie.

Przy wyborze trzeba także przyjrzeć się zawartości alkoholu. Wina, w których zawartość alkoholu wynosi poniżej 10 procent uznawane są za słabe. Te najmocniejsze są zazwyczaj dodatkowo wzmacniane. Niektórzy preferują wino bez siarczanów. Osoba szukająca dobrej jakości produktu, powinna także zwrócić uwagę, do jakiej kategorii należy trunek. Informacje te zawarte są na etykiecie.

Zasadniczo wyróżnia się podział na wina stołowe, regionalne oraz jakościowe. Najbardziej cenione są te ostatnie. To one zawierają informacje o rodzaju winogron zastosowanych do produkcji, a także miejscu ich uprawy.

Znane i cenione gatunki

Chociaż wiele gatunków win dostępnych jest w sklepach monopolowych oraz supermarketach, wysokiej jakości produktów przeznaczonych dla koneserów należy szukać raczej w specjalistycznych sklepach. Najprościej znaleźć je można, odwiedzając sklep z winami online. Wśród najchętniej wybieranych produktów, docenianych przez koneserów znajduje się np. Merlot. Ten szlachetny trunek wyróżnia się tym, że pasuje do różnych potraw.

Można także zdecydować się na Chardonnay lub Shiraz. Dobrym pomysłem jest także zakup wina Sauvignon Blanc, które doskonale sprawdza się jako aperitif. Chociaż uważa się, że najlepsze trunki pochodzą z Europy, coraz bardziej cenione przez koneserów są produkty powstające w Nowej Zelandii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście + 12 =