Sprzedaż paneli fotowoltaicznych w Polsce wciąż rośnie. Przyczyniają się do tego rosnące ceny prądu oraz możliwości wzięcia dopłaty. Jednocześnie wielu ludzi myśli, że w klimacie środkowoeuropejskim wydajność fotowoltaiki jest niska. Decyduje o tym przede wszystkim liczba słonecznych dni w roku oraz nasłonecznienie. W tym wypadku ta druga wartość ma większe znaczenie.
Poziom nasłonecznienia jest związany z lokalizacją geograficzną oraz porą roku. Okazuje się, że wartość nasłonecznienia w całym kraju jest mniej więcej podobna. Zakup paneli może być tak samo opłacalny zarówno dla mieszkańca Warszawy jak inwestowanie w instalacje fotowoltaiczne Ostrów Wielkopolski czy w innym dużym mieście w Polsce. Różnice pomiędzy nasłonecznieniem są tak naprawdę krańcowe i wahają się o kilka procent. Pozostaje czynnik pór roku. Największe nasłonecznienie w Polsce występuje w czerwcu a najmniejsze pod koniec grudnia, gdy dzień jest najkrótszy. Te różnice nie są istotne, ponieważ nadwyżki energii są odprowadzane do sieci i pobierane przy niższej wydajności.
Szacuje się, że panel o mocy 1 kWp jest w stanie wyprodukować tysiąc kilowatów rocznie. Urządzenia, które należą do instalacji fotowoltaicznej mają duże znaczenie przy produkcji prądu. Sprawność określa, ile energii zostanie wyprodukowane w stosunku do energii wypromieniowanej przez słońce. Obecnie ta wartość wynosi 22%. Przy odpowiedniej liczbie paneli ta wartość jest w pełni wystarczająca, aby skutecznie obniżyć rachunki za prąd.