Przemysł od co najmniej pięćdziesięciu lat przeżywa potężną rewolucję technologiczną. Dotyczy to w szczególności maszyn działających w zakładach produkcyjnych, warsztatach czy dużych pracowniach rzemieślniczych, które obecnie są często sterowane numerycznie za pomocą mikrokomputera. Określa się je mianem urządzeń CNC. Ich kluczową zaletą jest możliwość bardzo precyzyjnego zaprogramowania według ścisłych wytycznych, dzięki czemu pracują ponadprzeciętnie szybko oraz wydajnie.
Do najbardziej popularnych maszyn CNC zaliczamy m.in. obrabiarki, tokarki, lasery, wycinarki wodne, frezarki, szlifierki, wiertarki, grawery, a także elektrodrążarki. Są one zazwyczaj wykorzystywane w procesie nadawania pożądanego kształtu wybranemu obiektowi z metalu, drewna bądź tworzywa sztucznego. W tym przypadku mamy do czynienia z trzema podstawowymi etapami: tworzeniem projektu w zaawansowanym programie komputerowym, jego przetwarzaniem (modyfikacją), a na końcu wytworzeniem lub obróbką danego elementu. Operatorem jest tutaj zawsze pracownik z odpowiednimi kwalifikacjami zawodowymi.
Nowoczesne maszyny CNC ze względu na maksymalną powtarzalność i optymalną dokładność znajdują najczęściej zastosowanie w tradycyjnych zakładach zajmujących się produkcją rozmaitych narzędzi, konstrukcji stalowych albo mebli. Są ponadto z powodzeniem używane w branży rolniczej i budowlanej, gdzie służą do masowego wytwarzania komponentów pojazdów czy urządzeń o dużym rozmiarze (ewentualnie średnim). Z
kolei w szeroko pojętej motoryzacji omawiane sprzęty wykorzystywane są do budowy lekkich pojazdów o niskim zużyciu paliwa oraz łożysk (obróbka skrawaniem), natomiast w inżynierii sanitarnej – do jednostkowej produkcji materiałów z aluminium i stali nierdzewnej. Warto dodać, że maszyny CNC powinny być co jakiś czas modernizowane – przede wszystkim pod kątem wymiany całego lub częściowego sterowania. Profesjonalne usługi w tym konkretnym zakresie oferuje firma REM-SKI, której oferta dostępna jest na http://www.rem-ski.pl.