Poszczególne gatunki drewna możemy podzielić w zależności od kilku właściwości. Chodzi mianowicie o stopień twardości, charakterystyka słoi, wchłanianie wilgoci, zabarwienie oraz odporność na promieniowanie słoneczne. Mają wpływ na optymalne przeznaczenie dla danego rodzaju drewna. Z punktu widzenia materiału, z którego wykonuje się meble, istotne są czynniki wpływające na jego wygląd. Dlatego tak ważny jest kolor danego drzewa.
Do popularnych drzew, które występują w Polsce zaliczamy między innymi dąb, brzozę, buk, jesion, wiśnie oraz sosnę. W przypadku dębu mamy do czynienia z porowatą strukturą drewna. Jego kolor waha się od żółtobrązowego po brązowy. Podobnie wygląda drewno bukowe. Możemy je odróżnić ze względu na cętkowany wzór usłojenia. Brzoza oraz sosna również są stosunkowo podobne, przy czym ta pierwsza posiada faliste i gęsto ułożone słoje. Co więcej, takie drewno jest wyjątkowo elastyczne pod wpływem działania pary wodnej. Jesion jest często używany do wykonania elementów nośnych. Możemy napotkać drzewa zarówno w kolorze mlecznobiałym, jak i płowobrązowym. Bez problemów można je wypolerować na wysoki połysk. Drewno wiśniowe jest wysoce cenione w meblarstwie między innymi z uwagi na proste usłojenie o ciekawym wzorze. Na szczególną uwagę zasługują meble z orzecha amerykańskiego, które mają ciemniejszy kolor od gatunku europejskiego. Ich usłojenie jest równie ciekawe i jednocześnie odrobinę delikatniejsze w rysunku.
Nie jest równie twarde co drewno dębowe, więc nie można go używać do mebli, które muszą cechować się wytrzymałością. Natomiast jego wysokie walory estetyczne, czynią go doskonałym materiałem do produkowania atrakcyjnych mebli. Jest również wyjątkowo prosty w obróbce, dzięki czemu można dowolnie modyfikować konstrukcje mebla. Orzech można także bezproblemowy sklejać, chociaż może to poskutkować pojawianiem się przebarwień. Tego typu drewno bardzo dobrze przyjmuje wszelkie lakiery i bejce. Odpowiednie zabezpieczenie mebli wykonanych z tego surowca jest ważne, z uwagi na jego podatność na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. Z tego samego powodu nie sprawdzą się w kuchni, łazience lub ogrodzie. Dużą zaletą produktów wykonanych z drewna jest ich ekologiczny charakter. Co więcej, z uwagi na właściwości antystatyczne, nie będą przyciągać zbyt dużej ilości kurzu. Również higroskopijność drewnianych mebli umożliwia łatwe wchłanianie i oddawanie wilgoci z otoczenia. Utrzymają się w dobrym stanie bez potrzeby nadmiernej pielęgnacji. Drewno orzechowe — zarówno amerykański, jak i europejskie — cechuje się dużą elegancją. Nawet proces starzenia pozytywnie wpływa na wygląd takich mebli. Kolejną zaletą jest ich uniwersalność. Chodzi mianowicie o to, że bez problemów możemy je dopasować do bardzo różnych stylów aranżacji wnętrz. Oczywiście nie każdy element umeblowania powinno wykonać się z drewna orzechowego. Doskonałym przykładem jest obrotowy fotel aeron do użycia w biurze domowym. Z uwagi na swoją wysoce ergonomiczną konstrukcję cieszą dużą popularnością. Nie posiada przy tym żadnych części drewnianych.